UV Baskı

UV (Ultraviole) Baskı Tekniği Nedir?

Ultraviole baskı kurutma tekniği, özel olarak üretimi gerçekleştirilen ve güneş ışığına karşı dayanıklılık süresi oldukça yüksek olan boyaların kurutma süresini 1 saniyenin altında bir süreye indiren ve bu işlemin özel taşıyıcılara sahip kurutma makineleriyle yapıldığı bir tekniktir. UV boyalar sahip oldukları özelliklerinden dolayı güneşten solma vb. gibi basılı materyale zarar veren faktörlerin ortadan kaldırılmasını sağlar.

UV baskı sistemi, çizim, fotoğraf ve metin baskısı için oldukça uygun bir çözümdür. Her tür malzemeye UV kurutma sistemi sayesinde istenilen sayı ve oranda renklerle sorunsuz baskı yapılabilir. UV baskı sistemi ile gravür baskıda elde edilen sonuçları birebir oranda elde edebilmekteyiz.

UV Baskı Nerelerde Kullanılır?

UV baskının kullanım alanları çok geniş olmakla birlikte ahşap, mdf, sunta, pleksi, cam ve hemen her sert yüzey ürünlerinde uygulanabilmektedir. Dış ortamlarda kullanılan malzemelerin, zaman içerisinde renklerinde solma, baskının ürün üzerinden kalkması, soyulması, sudan etkilenmesi vb. gibi durumlar meydana gelmektedir, geliştirdiğimiz koruma yöntemi ile bu durum ortadan kaldırılmıştır. Ürünler, son kullanıcıların eline geçene kadar geçen süre zarfında herhangi bir deforme söz konusu olmamaktadır.

UV Baskı Hangi Sebeplerle Ortaya Çıkmıştır?

Baskı sektörüne yeni giren kişilerin ve baskılı ürünlere ihtiyaç duyan müşterilerin hepsi, UV baskı kavramıyla çoktan tanışmışlardır. Lakin kafalarında sürekli UV baskı nedir sorusu dolanmaktadır. UV baskının hangi alanlarda ve nasıl kullanıldığına geçmeden, ardındaki tekniği ve neden ortaya çıktığını biraz daha açalım. UV baskı tekniği ortalama 20 yıldır zaten kullanılmaktaydı. Son dönemlerde hayatımızda bu kadar yaygınlaşmasının sebebi ise geçmişe oranla çok daha ucuzlamış ve çok daha kaliteli hale gelmiş olmasıdır.

UV baskı nedir sorusunun teknik cevabını verebilmek için neden gerek duyulduğuna bir bakalım. Diğer baskı tekniklerinde kullanılan boyalara bakacak olursak, su ve solvent bazlı boyalar olduklarını görürüz. Su ve solvent bazlı boyalar, çok daha uzun zamandır sektörde kullanılıyor olsa da bazı dezavantajlara sahiptir. Bu dezavantajlara sahip olmalarının nedeni ise kuruma veya kurutma yöntemleridir. Su ve solvent bazlı boyalar, baskı yapılacak alana uygulandığında tam anlamıyla kurumaları için yapılarındaki su veya solventi atmaları gerekir. Bu da belirli bir süre gerektirir. Kimi durumlarda bu süreye malzemeye uygulanacak ek işlemlerin süresi de eklenir. Aynı zamanda, baskı ilk anda bulunduğu yapıyı terkedeceğinden dolayı kalite konusunda da bazı açıklar ortaya çıkacaktır. Bu boyalarla yapılan baskılar kullanıma hazır hale geldiklerinde makineden çıktıkları gibi görünmezler. Hem renk anlamında hem de kalite anlamında kayıplara uğrarlar. UV baskı , bu dezavantajları ortadan kaldırmak için ortaya çıkmış en başarılı alternatif baskı çeşididir.

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

 

 

Sohbeti Aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim.