AHŞAP TABELA

Ahşap Tabela Nedir ?

Ahşap Tabela, eskiden beri evlerimizde, iş yerlerimizde, ofislerimizde genellikle iç dekorasyon ve mobilya olarak kullanmış olduğumuz bir ürün iken, günümüzde özellikle son birkaç yıldır firmaların, butik otellerin, mağazaların, kafe ve barların seçmiş olduğu bir tabela çeşidi grubuna girmiştir.

Tabela hem iç mekanda hem de dış mekanda kullanılabilmektedir.Tabela bir çok çeşitten oluşmaktadır. Bunlardan bazıları ahşap lazer yakma, ahşap CNC oyma , ahşap UV baskı  yazı teknikleri olduğu gibi bunların yanı sıra tabela ’da bir çok materyaller(pleksi  kesme harf, ferforje, krom kesme harf, metal harf vs .) kullanılmaktadır. Ahşap tabela’da en önemli unsurlardan birisi de üzerine sürülen koruyucu verniktir. Bunun doğru yapılması, tabelanın uzun ömürlü kullanılmasını sağlamaktadır.

Tabelalarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genellikle dış mekanlarda kullanılmakta olan ahşap tabelaların, her türlü hava koşuluna dayanıklı olması gerekmektedir. Aksi takdirde zamanla mevsimsel şartlara göre ahşap malzeme üzerinde renk değişikliği, kuruma, çatlama gibi hasarlar oluşabilmektedir.

Bu nedenle de ahşap tabelaların koruyucu cila ve diğer kimyasallarla korunmasına dikkat edilmesi önemlidir.

Çeşitleri

Ahşap fener tabela, ahşap ferforje tabela, ahşap banko arkası tabela, ahşap kapı giriş tabelası, retro olarak değerlendirilebilmektedir. Tabelaların ilk üretilmeye başladıkları dönemlerde onlar için kullanılan materyaller son derece belirgindi. Bundan dolayı da yapılan tabelaların büyük bir kısmı birbirine benziyordu. Firmalar da var olan durumlardan ötürü farklı kişiler ile çalışmalarına rağmen çoğu zaman ortaya çıkan sonuçlar tamamen onların isteklerini yerine getirmiyordu. Tabelalar konusunda var olan isteklerin artış göstermesi sonrasında ise gerek tabelalarda kullanılan materyaller gerekse tabela çeşitleri konusunda değişimler kendini göstermeye başladı. Yeni ve farklı tabela çeşitlerinin ortaya çıkması ile beraber artık firmalar kendi isteklerine en uygun olacağına inandıkları tarzdaki tabela modellerini inceleyerek aralarından seçimlerini yapıyorlar. Pleksi yönlendirme tabelaları da üretilmeye başladıkları ilk dönemden itibaren pek çok firma tarafından tercih edilmeye başladı.

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Sohbeti Aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim.