Ahşap Sistemleri Boyama

Ahşap Sistemleri Boyama Nedir ?

Ahşap yüzeylerde boya rehberi kapsamında sizlere bu yazıda vernik ve cila hakkında bilgiler vereceğiz. Sizler için bu zamana kadar geri dönüşüm odaklı kendin yap fikirleri, nasıl yapılacağı uzunca veya kısaca, örneklerle ve derlemelerle hazırlayıp, ilham ve esin kaynağı olması adına bir çok fikir paylaştık. Bir çoklarında da ve özellikle nasıl yapılır konularında boya kullanılan çalışmalarda hangi boyaların seçileceği ve nasıl kullanılacaklarına dair bilgilere yer vermeye çalıştık.

Şimdi ise sizler için tam manasıyla kendin yap fikirleri için ahşap yüzeylerde boya rehberi olacak bir yazı hazırladık. Lakin ahşap üzerine bir çok farklı boya ve uygulama şekli olduğu için yukarıda da dediğimiz gibi bu yazıda vernik ve cila hakkındaki bilgilere yer verdik. Bu yazıda bulacaklarınız başlıca;

  • Vernik ve cila arasındaki farklar
  • Vernik ve cila çeşitleri
  • Vernik kullanımındaki genel bilgiler
  • Yat verniği ve cam cila arasındaki farklar vs…

Ahşap Yüzeylerde Boya Rehberi

Ahşap yüzeylerde boyama denilince aklınıza gelecek olan ilk malzeme vernik ve ciladır. Ahşap malzeme, vernik veya cila ile tamamlanınca bambaşka bir havaya bürünmekte, dekoratif ve zengin durmaktadır. Lakin ahşap boyamada tek seçenek vernik ve cila değildir. Bir çok farklı seçenekte boya ve boyama imkanınız bulunmaktadır.

Ahşap Üzerine Hangi Boyalar Kullanılır

Ahşap üzerine, su bazlı akrilik boyalar, yağlı boyalar, chalk boyalar kullanılır. Vernik ve cila hakkında zaten başlıca bilgiler verilmekte ama şu da var ki vernik ve cilaların da bir çok çeşidi bulunmaktadır. Yapacağınız çalışmanın kullanım şekline göre karar verilmesi gerekmektedir. Öncelikle vernik ve cila arasındaki farkları anlamak ve bilmek gerekir. Vernik hem seçeneği hem de kullanım esnekliği ve kolaylığı ile cilaya göre kendin yap fikirleriniz için öncelikli olarak düşünmeniz gereken malzemedir. Cila uygulaması daha zordur ve olması gerektiği gibi uygulanmazsa yaptığınız çalışma çöpe gidebilir. Cila bir nebze boya işlemi tamamlanmış ahşap üzerine sürülerek düzgün, pürüzsüz ve cam gibi parlak bir yüzey elde etmek için kullanılır ki cam cila adında bir cila çeşidi bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Sohbeti Aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim.